"MAŁY DZIENNIKARZ"

Uczniowie uczęszczający do naszej szkoły, ze względu na miejsce zamieszkania, w większości przypadków nie mają dostępu do bogatej oferty zajęć edukacyjnych, gdyż często zmuszeni są na nie daleko dojeżdżać albo są po prostu zbyt drogie.

Zajęcia dziennikarskie „Mały dziennikarz” nie są jedynie nastawione na rozwijanie umiejętności humanistycznych, ale przede wszystkim na rozwijanie postaw i kompetencji społecznych. Takie zajęcia będą uczyły spełniania zobowiązań, współpracy w grupie, planowania, umiejętności rozwiązywania konfliktów, będą sprzyjały odważnemu wypowiadaniu opinii, będą uczyły odpowiedzialności za słowo, będą kształtowały wrażliwość estetyczną. Uczniowie biorący udział w tego typu zajęciach nabędą kompetencje niezbędne później na rynku pracy.

Program koła dziennikarskiego stworzony jest z myślą o zajęciach pozalekcyjnych i skierowany do uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej.

Składa się on z trzech zasadniczych części, które są ściśle ze sobą powiązane – wzajemnie się przenikają i uzupełniają.

• Po pierwsze, uczniowie przyglądają się, badają, analizują i poznają pracę dziennikarską.
  • Po drugie, utrwalają i ćwiczą redagowanie różnych form pisarskich.
  • I wreszcie, po trzecie, korzystając z komputerów, dokonują składu gazetki – rozplanowują stronę tytułową, układ tekstów, zdjęcia, rysunki itp.