Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

"MATEMATYKA MOŻE BYĆ CIEKAWA"

Matematyka  może być ciekawa

Innowacja pedagogiczna

w zakresie kształtowania sprawności liczenia

w Szkole Podstawowej w Kroczycach

Autor: Agnieszka Czechowska

Osoby wdrażające innowację: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej klas III i nauczyciele matematyki w klasach IV-VI

Miejsce realizacji : Szkoła Podstawowa w Kroczycach

Termin realizacji : Od 2 listopada 2016r. – 31 maja 2017r.

Celem tej innowacji jest:

1. Kształtowanie umiejętności sprawnego liczenia pamięciowego.
  2. Zachęcanie uczniów do udziału w konkursach matematycznych szkolnych i pozaszkolnych - rozwijanie ich zdolności matematycznych.
  3. Nauka matematyki poprzez twórczość artystyczną – wymyślanie piosenek, wierszy na tematy związane z matematyką: własności figur, podzielność, tabliczka mnożenia.
  4. Pozytywny wpływ na aktywność poznawczą uczniów, ich postawę twórczą i  możliwość eksperymentowania, pogłębiania treści, rozbudzania ciekawości uczniów  i chęci do nauki.

Ponadto będziemy tworzyć mapy pamięci na zajęciach komputerowych, przygotowywać się do Szkolnego Konkursu Matematycznego, tworzyć matematyczne plakaty i przygotowywać się do apelu, na którym przedstawimy efekty naszej pracy.

W marcu uczniowie klas czwartych tworzyli matematyczny zbiór zadań. Tematem tego zbioru były obliczenia czasowe i kalendarzowe. Uczniowie zaprezentowali swoje prace na wystawie na górnym holu. Natomiast uczniowie klas 5 i 6 tworzyli mapy pamięci z wykorzystaniem narzędzi komputerowych. Tematem w klasach piątych były własności trójkątów i kątów, natomiast w klasie 6 własności, pola i obwód czworokątów.

W dniu 01. 06. 2017r. odbyło się w szkole podsumowanie innowacji matematycznej "Matematyka jest ciekawa".

Klasy III - VI zaprezentowały wiersze i piosenki o tematyce matematycznej. Klasy III przypomniały, jak łatwo jest nauczyć się tabliczki mnożenia, jeżeli zrobimy to wierszem. Klasy IV przedstawiły krzyżówkę i wykład na temat kątów. Klasa V i VIb pokazała, że w specyficzny sposób uczy się wzorów na pola figur płaskich, a klasa VIa przedstawiła małą "powtórkę" przed sprawdzianem.

Na koniec odbyło się wręczenie nagród dla najlepszych w konkursie matematycznym.

Laureatami szkolnego konkursu matematycznego zostali:

w kategorii klas 4 - Marzena Łukasik
w kategorii klas 5 - Magdalena Kańka