Szkoła Podstawowa w Kroczycach

ul. Sienkiewicza 7 

42-425 Kroczyce

tel. 34 3153189 / spkroczyce@kroczyce.pl

 

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 950414
  • Do końca roku: 238 dni
  • Do wakacji: 45 dni

"ŚWIAT MALUJEMY SŁOWEM - BLIŻEJ KSIĄŻKI"

Zespół autorski: Emilia Strzelczyk, Jadwiga Klimas

 

Innowacja„Świat malujemy słowem - bliżej książki

 

Innowacją zostaną objęci  uczniowie Szkoły Podstawowej w Kroczycach – kl. I-VI.

Termin realizacji : 29.10.2016 r. – 23.06.2017 r.

 

Działania innowacji mają rozbudzić zainteresowania czytelnicze uczniów, pomóc w  kształtowaniu nawyku czytania, uczynienia z czytania atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu oraz przygotować uczniów do późniejszego obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

Innowacja zakłada stosowanie różnorodnych metod i form pracy, które będą uatrakcyjniać spotkania z książką i rozwijać zainteresowania czytelnicze.

Do  realizacji działań angażują się dyrektor szkoły, nauczyciele, rodzice oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach.

 

 

 

Wycieczka

do Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata - prowadzonego przez wolontariuszy salezjańskich w Krakowie

 

18 października br. 52 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Krakowa. W Parku Edukacji uczniowie podzieleni na grupy wiekowe poznali współczesne życie dzieci w wioskach na wszystkich kontynentach. Szczególnie dużo radości dawała możliwość dotykania, przymierzania, używania różnych eksponatów.

W kolejnym punkcie wycieczki w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu, uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Od tabliczki po e-booka”, gdzie mogli spróbować swoich sił jako skrybowie (pisanie gęsim piórem nie jest takie łatwe, ale dało wiele radości!). Dzieci poznały także historię Opactwa.  Zwiedziły kościół, kapitularz i skryptorium.

Wycieczkę zorganizowała s. Mariusza we współpracy z s. Anawim.

 

 

Zainteresowania czytelnicze naszych uczniów

 

W październiku br. uczniowie klas III-VI odpowiadali na pytania ankiety dotyczącej czytelnictwa. Wzięło w niej udział 124 osoby.

Prezentujemy wyniki tego badania.

Zdecydowana większość uczniów naszej szkoły lubi czytać książki (35 % odpowiedziało „zdecydowanie tak” i 47% - „raczej tak”). Zaledwie 5% przyznało, że zdecydowanie nie lubi czytać książek.  Wśród przyczyn tego zjawiska wskazali przede wszystkim, że preferują inne sposoby spędzania wolnego czasu (40%) oraz, że mało z poznanych do tej pory książek ich zaciekawiło (30%).

Osoby, które lubią czytać książki, najczęściej jako przyczynę wskazywały, że po prostu lubią poznawać ciekawe historie (31%).

Uczniowie naszej szkoły czytają w ciągu miesiąca najczęściej 2-3 książki (44% odpowiedzi). Niemal połowa czyta codziennie (41 %) i kolejne 43 % czyta co drugi dzień lub kilka razy w tygodniu.

Zdecydowana większość uczniów najbardziej lubi czytać w domu (80%) i najchętniej uczniowie sięgają po książki przygodowe (31%).

Wielu uczniów posiada własne biblioteczki domowe (36%), chętnie też korzystają z zasobów biblioteki szkolnej (33%) i biblioteki gminnej (23%).

Połowa badanych uczniów uznała utworzenie kącika czytelniczego w szkole za świetny pomysł i tylko 6% nie widzi potrzeby takiego miejsca w szkole.

Uczniowie klas III najchętniej wzięliby na bezludną wyspę baśnie i bajki znanych autorów (H. CH. Andersen, Ch. Perrault, Bracia Grimm) – 58% dzieci tak zagłosowało. Uczniowie starszych klas zabraliby serię „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa (38% uczniów podało ten tytuł).

Mamy nadzieję, że miłośników książek będzie w naszej szkole przybywać i każdy odnajdzie literaturę, przy której radośnie i owocnie spędzi czas.

Na wszystkich uczniów czeka cichy kącik w bibliotece – „Azyl z książką”.

To dobre miejsce, by rozpocząć lub rozwijać przyjaźń z literaturą. Bo przecież „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie  napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”(Kornel Makuszyński).

 

WYCIECZKA DO REDAKCJI "MAŁEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO"

22 listopada br. uczniowie klas szóstych oraz uczestnicy koła dziennikarskiego "Kleksik” pojechali do Katowic, by poznać tajniki pracy ze słowem. Dziennikarze Radia eM oraz „Małego Gościa Niedzielnego” mówili o swojej pracy, etapach powstawania audycji radiowych czy artykułów prasowych. Można było wejść do studia nagrań (przez chwilę nasi uczniowie byli słyszalni na antenie Radia Em). Najodważniejszym na chwilę zabrakło słów!

W Drukarni Archidiecezjalnej natomiast dzieci zostały zaznajomione z etapami powstawania książek i broszur. Długa droga zanim z arkuszy papieru „zrobi się” książka…

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom instytucji przy ul. Wita Stwosza 11 w Katowicach, którzy tak ofiarnie, życzliwie i cierpliwie wprowadzali nas w swój zawód.

Po tej edukacyjnej części nastąpiła bardziej rekreacyjna: projekcja filmu „Za niebieskimi drzwiami” (klasy VI) oraz „Trolle” ( klasy IV-V) oraz zmagania w kręgielni.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten wyjazd został zorganizowany.

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

 

6 marca 2017 roku odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. W lutym były przeprowadzone klasowe eliminacje, które wyłoniły 23 najlepszych recytatorów. Uczniowie prezentowali utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej oraz innych twórców.

 

Jury w składzie: p. Zofia Machura (Dyrektor Biblioteki Gminnej), p. Dorota Szymocha
i p. Ewelina Pasich miało bardzo trudne zadanie. Ostatecznie wyłoniono następujących zwycięzców:

 

 

 

Kategoria klas I-III

 

I miejsce – Katarzyna Latacz z kl. IIb

 

II miejsce – Wiktoria Szymańska z kl. IIIb

 

III miejsce – Amelia Wypchał z kl. IIIc i Magda Kucharek z kl. I

 

 

 

Kategoria klas IV-VI

 

I miejsce – Karolina Mikoda z kl.V

 

II miejsce – Aleksandra Klimas z kl. VIb

 

III miejsce – Zuzanna Mucha z kl. IVb

 

Także cała społeczność szkolna zgromadzona na sali gimnastycznej mogła wskazać osobę, której występ najbardziej się podobał.

 

Nagrodę publiczności otrzymały:

Wiktoria Szymańska z kl. IIIb i Karolina Mikoda z kl. V

 

W oczekiwaniu na werdykt, także inni chętni uczniowie mogli zaprezentować – poza konkursem - swoje talenty i ulubione wiersze.

 

Konkurs uświetnił występ chórku prowadzonego przez p. Wandę Baran oraz zespołu przygotowanego przez p. Jadwigę Klima

 

Wszyscy uczestnicy finału Szkolnego Konkursu Recytatorskiego otrzymali dyplomy
oraz drobne upominki. Najlepsi – także nagrody książkowe. Wszystkim osobom występującym w tym wydarzeniu serdecznie gratulujemy talentów!

 

 

 "BAŚNIOWY AMBARAS" - SPEKTAKL TEATRALNY

 

24 kwietnia 2017r. rodzice przygotowali i zaprezentowali spektakl pod tytułem "Baśniowy ambaras”. 

 

Przedstawienie obejrzała cała społeczność szkolna, rodzice oraz dzieci z przedszkola.

 

Szkolny konkurs „Tworzę książkę dla dzieci”

Wyniki:

Kategoria klas II – III

 

  1. Kacper Kańka i Marcin Miśta     za książkę pt.: „Przygoda Kapitana Nao”
  2. Julia Bombska za książkę pt.: „Lis i zając”
  3. Aniela Moczulska za książkę pt.: „Elizka”

Wyróżnienia:

1. Antonina Dobrowolska i Roksana Szczygieł  za książkę pt: „Przygody Hermana   i  Lukrecji”                      

2. Wiktoria Bednarz  za książkę pt.: „Magiczna kraina” 

 

Za udział: Antoni Moczulski „Harry Potter” 

Julia Dub i Dominika Bednarz „Poznaj świętych”

 

Kategoria klas IV-VI

 

  1. Magdalena Kańka i Maja Tylkowska   za książkę pt.: „Po drugiej stronie ulicy…”
  2. Emilia Klimas  za książkę pt.: „Tajemnicy dom ciotki”
  3. Malwina Woźna i Aleksandra  Filipek  za książkę pt.: „Przygody na uczelni”

                             

Za udział: Nataniel Kyrcz „Życie Karola Wojtyły”