Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

"WYPALANIU TRAW MÓWIMY NIE!"

Innowacja pedagogiczna

WYPALANIU TRAW MÓWIMY NIE!!!

Typ innowacji: organizacyjno – metodyczna

Autor: Monika Gajecka

Miejsce realizacji : Szkoła Podstawowa w Kroczycach

Termin realizacji : Od 7 maja 2018r. – 23 czerwca 2018 r

1. 1.      Cel ogólny :

Podniesienie świadomości mieszkańców(w tym dzieci i młodzieży) naszej gminy na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą wypalanie traw.

1. 2.     Cele szczegółowe :

- Inicjowanie działań zmierzających do organizowania wspólnych lokalnych przedsięwzięć i kampanii społecznych przeciwko wypalaniu traw.

- Dążenie do ukształtowania wśród mieszkańców postawy tzw. „samokontroli sąsiedzkiej”, a tym samym budowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.

1. 3.      Działania :

-       Konkurs plastyczny dla  uczniów,  na plakat pokazujący negatywne skutki wypalania traw.

-       Przeprowadzenie  pogadanek (poprzedzonych zebraniem informacji i przygotowaniem prezentacji )  w klasach 4-7 i na  spotkaniu z rodzicami, na temat:

1. Negatywnego wpływu wypalania traw na ludzi.
  2. Negatywnego wpływu wypalania traw na zwierzęta.
  3. Negatywnego wpływu wypalania traw w rolnictwie.
  4. Zagrożenia pożarowe lasów.
  5. Odpowiedzialność karna za wypalanie traw.

-        Przeprowadzenie lekcji z udziałem strażaków  i policjantów, którzy  opowiedzą o zagrożeniach związanych z wypalaniem traw.

-       Konkurs wiedzy na temat negatywnych skutków wypalania traw.

-       Happening ekologiczny (Uczniowie  przebrani za zwierzęta przejdą w korowodzie ulicami Kroczyc, rozdając mieszkańcom ulotki, pokazujące zgubne skutki wypalania traw. Po dojściu do amfiteatru każda  klasa zaprezentuje hasło lub krótka scenkę, zachęcającą do zaprzestania wypalania traw.)

-        Zamieszczenie prezentacji oraz wyróżnionych prac plastycznych na stronie internetowej szkoły, Urzędu Gminy, OSP Kroczyce